متن دلخواه شما
جمعه 14 ارديبهشت 1397 ساعت 12:7 | بازدید : 1 | نوشته ‌شده به دست padidekashan | ( نظرات )

کیست بارتولن چیست به همراه درمان

 

کیست بارتولن زمانی رخ می دهد که مجرای غده بارتولن مسدود می شود و باعث توسعه یک کیست پر شده از مایع می گردد. برخی از اوقات چنین شرایطی به خاطر عفونت ایجاد می شود اما کیست بارتولن عفونت نیست. غده بارتولن بین واژن و مهبل قرار گرفته اند و مایعی را تولید می کنند که اصطکاک در طول رابطه جنسی را کاهش می دهد.

 

حقایقی در مورد کیست بارتولن

- کیست بارتولن می تواند باعث ایجاد درد و ناراحتی شود اما تهدیدکننده زندگی نیست

- همه کیست های بارتولن نیازمند درمان نیستند

- این کیست معمولا کوچک است و نشانه های قابل مشاهده ای ندارد. این موضوع بدین معنی است که تشخیص ممکن است به تعویق بیفتد.

 

علت بروز این کیست

غده بارتولن جفت غده هایی هستند که بین واژن و مهبل قرار گرفته اند و مایع روان سازی را به هنگام تحریک تولید می کنند. این موارد با کاهش اصطکاک به مقاربت جنسی کمک می کنند. مایع روان ساز تولید شده از این غده به لوله های ریزی می روند که حدود 2 سانتی متر طول دارند و به بخش انتهایی ورودی واژن می روند. اگر انسدادی در این مجرا باشد، مایع روان کننده تجمع پیدا می کند. این مجرا توسعه می یابد و کیست تشکیل می شود. به این کیست کیست بارتولن می گویند. زمانی که کیست تشکیل شد خطر عفونت در این ناحیه نیز افزایش پیدا می کند. زمانی که فرد شرایط زیر را داشته باشد احتمال ابتلا به کیست بارتولن در او نیز افزایش پیدا می کند:

- جوان بودن و فعال بودن از لحاظ جنسی - باردار نشدن - داشتن یک بارداری

کیست ها اندازه متفاوتی دارند. اگرچه کیست بارتولن از طریق رابطه جنسی منتقل نمی شوند اما یکی از بیماری های منتقل شده از طریق روابط جنسی علت اصلی آن است. کیست ساختار کیسه بسته مانندی دارد که پر از مایع است و می تواند حاوی گاز نیز باشد. عفونت های باکتریایی نیز می تواند باعث انسداد و ایجاد کیست شود. نمونه ها در برگیرنده موارد زیر است:

- باکتری که باعث ایجاد سوزاک می شود - باکتری که بر روی منبع آب اثر می گذارد - باکتری که باعث ایجاد پنومونی و عفونت های گوش میانی می شود - باکتری که باعث ایجاد عفونت گوش و عفونت های تنفسی می شود

 

کیست بارتولن چیست

درمان

اگر کیست کوچک باشد و نشانه ای از خود بروز ندهد، پزشک می تواند آن را بدون درمان رها کند اما اگر بیمار با نشانه های مختلفی روبرو شود و این شرایط برایش دردناک باشد باید درمان آغاز شود. هر گونه برآمدگی در ناحیه واژینال باید مورد بررسی قرار گیر به خصوص اگر بیمار وارد دوره یائسگی شده باشد.

اگر درمان پیشنهاد شد، پزشک می تواند از آنتی بیوتیک ها کمک بگیرد. در برخی از شرایط ممکن است فرد به جراحی نیاز داشته باشد. این جراحی در برگیرنده موارد زیر است:

- قرار دادن کاتتر در کیست - باد کردن کاتتر برای قرار دادن آن در موقعیت - قرار دادن کاتتر برای 2 الی 4 هفته. اینکار به مایع اجازه می دهد به خوبی تخلیه شود.

در این شرایط می توان از گزینه های درمانی دیگری هم استفاده کرد. برای اینکه بفهمید چه نوع درمانی برای شما موثرتر است از پزشک خود کمک بگیرید. او می تواند شرایط شما را مورد بررسی قرار دهد و بر اساس شرایط موجود بهترین گزینه درمانی را ارائه نماید. با این وجود درمان های خانگی هم برای کیست بارتولن وجود دارد که در ادامه این موارد را با هم مرور می کنیم.

اگر کیست کوچک باشد و باعث ناراحتی شده باشد می توان از درمان های خانگی زیر کمک گرفت:

- مسکن های بدون نسخه - حمام گرم می تواند به ترکیدن کیست کمک کند - کمپرس گرم بر روی ناحیه مدنظر که می تواند نشانه ها را تسکین ببخشد

 

نشانه ها

معمولا بیشتر زنانی که کیست بارتولن دارند تا زمانی که به سراغ پزشک نروند این شرایط را نخواهند دانست. معمولا نشانه های زیادی در این شرایط دیده نمی شود اما برخی از نشانه ها عبارت است از:

- برآمدگی: برآمدگی بر روی لبی که نشانه کوچکی است و ممکن است قابل تشخیص نباشد. کیست معمولا در یکی از دو غده توسعه پیدا می کند

- درد: کیست اگر بزرگ تر باشد باعث ایجاد درد و ناراحتی در مهبل می شود و این موضوع در طول برقراری رابطه جنسی، نشستن یا راه رفتن بیشتر دیده می شود

- آبسه: اگر عفونت توسعه پیدا کند ممکن است مجموعه ای از چرک نیز وجود داشته باشد و همین امر باعث ایجاد درد می شود. ابسه به سرعت توسعه می یابد. پوست در ناحیه موجود قرمز، گرم و حساس به لمس می شود. بیمار ممکن است تب داشته باشد.

هر گونه نشانه مرتبط با کیست یا برآمدگی در ناحیه تناسلی باید با پزشک مطرح شود.

 

تشخیص

پزشک می تواند این نوع از کیست را با معاینه لگنی شناسایی کند. او به بیمار توصیه می کند بیماری های منتقل شده از طریق جنسی را هم بررسی نمایند. اگر یائسگی شروع شده باشد، پزشک از کیست بیوپسی می گیرد

 

عوارض

برخی از اوقات کیست ممکن است دچار عفونت شود و به ابسه منجر گردد

 

پیشگیری

در بیشتر موارد زنان ممکن است نتوانند از بروز کیست بارتولن پیشگیری نمایند. افرادی که از لحاظ جنسی فعال هستند باید از روش های پیشگیری از بارداری همچون کاندوم استفاده کنند. برخی از افراد بر این باورند که نشستن در حمام گرم می تواند به ترکیدن کیست کمک کند و مانع از تشکیل آبسه شود.


|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
جمعه 31 فروردين 1397 ساعت 17:29 | بازدید : 1 | نوشته ‌شده به دست padidekashan | ( نظرات )

می توان از منیزیم برای درمان رفلاکس اسید معده استفاده کرد؟

 

رفلاکس اسید معده به مری زمانی رخ می دهد که اسفنکتر مری نتواند مسیر مری به معده را به درستی ببندد. این کار به اسید موجود در معده اجازه می دهد به سمت مری باز گردد و باعث ایجاد درد و تحریک این ناحیه شود. ممکن است در این شرایط طعم ترشی را در دهان، حس سوزشی را در قفسه سینه یا حس بازگشت غذا به سمت گلو را داشته باشید. زندگی کردن با چنین نشانه هایی بسیار ازاردهنده است. رفلاکس معده که به صورت مکرر رخ نمی دهد را می توان با داروهای بدون نسخه درمان کرد. برخی از این داروها در برگیرنده منیزیمی هستند که با سایر مواد تشکیل دهنده ترکیب شده است. منیزیم می تواند به خنثی شدن اسید معده کمک کند و تسکین کوتاه مدتی برای نشانه های این بیماری ایجاد نماید.

 

مزایای منیزیم چه چیزی است؟

– مصرف بالای منیزیم مرتبط با تراکم استخوانی بالاتر است.

– این ماده می تواند خطر ابتلا به پرفشاری خون را کاهش دهد

– منیزیم می تواند خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد.

منیزیم نقش بسیار مهمی در عملکردهای مختلف بدن از جمله تشکیل استخوان بازی می کند. این ماده نه تنها به تشکیل کلسیم در استخوان ها کمک می کند بلکه ویتامین D موجود در بدن را فعال می سازد. ویتامین D یک جزء ضروری برای داشتن استخوان های سالم است.

این ماده معدنی در سلامت قلب نیز نقش مهمی دارد. مصرف منیزیم مرتبط با کاهش ابتلا به پرفشاری خون و آترواسکلروز است. این ماده همچنین بر روی متابولیسم گلوکز و کربوهیدرات ها نیز نقش دارد و می تواند خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد. مصرف بالای منیزیم می تواند حساسیت به انسولین را کاهش دهد. زمانی که این ماده به عنوان درمان ترکیبی با سایر داروهای تجویزی برای رفلاکس اسید معده به مری مورد استفاده قرار می گیرد می تواند کمبود منیزیم در بدن را کاهش دهد.

 

تحقیقات در این باره چه می گویند؟

درمان های بدون نسخه و تجویزی مختلفی برای رفلاکس اسید معده به مری وجود دارد. این درمان ها در برگیرنده آنتی اسیدها، گیرنده های H2 و مهارکننده های پمپ پروتون هستند. منیزیم ماده تشکیل دهنده ای است که در بیشتر درمان های رفلاکس دیده می شود آنتی اسیدها در برگیرنده ترکیبی از آلومینیوم، منیزیم و کلسیم با یون های هیدروکسید یا بی کربنات هستند. این ترکیب می تواند اسید معده را خنثی کند و نشانه های موجود را بهبود ببخشد. منیزیم را می توان در سایر درمان ها همچون مهارکننده پمپ پروتون پیدا کرد. این درمان مقدار اسیدی که در معده تشکیل می شود را کاهش می دهد. یکی از مطالعات انجام شده در سال 2014 نشان می دهد مهارکننده پمپ پروتون در برگیرنده پنتاپرازول منیزیم هستند و می توانند نشانه های رفلاکس اسید معده به مری را بهبود ببخشند.

یکی دیگر از مطالعات انجام شده نشان داده است این داروها می تواند در درمان چنین شرایطی موثر باشد.

 

خطرات و هشدارها

– برخی از افراد ممکن است بعد از مصرف منیزیم عوارض جانبی را تجربه کنند.

– آنتی اسیدها برای کودکان یا افرادی که مشکلات کلیوی دارند توصیه نمی شوند

– مهارکننده پمپ پروتون برای استفاده گسترده توصیه نشده است.

اگرچه منیزیم به طور گسترده ای استفاده می شود و بیشتر افراد می توانند از آن بهره ببرند اما برخی از افراد ممکن است عوارض جانبی را تجربه کنند. منیزیم به تنهایی می تواند باعث ایجاد اسهال شود. برای مبارزه با این شرایط معمولا آلومینیوم در داروهای رفلاکس گنجانده می شود. یکی از معایب آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم می تواند از دست دادن استخوان ها باشد. اسید معده برای کمک به جذب منیزیم در این ناحیه ضروری است. مصرف بی رویه انتی اسیدها، مهارکننده پمپ پروتون و سایر داروهای مسدود کننده اسید می تواند اسید کلی معده را کاهش دهد و باعث جذب ضعیف منیزیم گردد. استفاده بیش از حد از مکمل های منیزیمی می تواند به اسهال، حالت تهوع و گرفتگی شکمی منجر گردد. واکنش های کشنده در دوز بالای 5000 میلی گرم به ازای هر روز از منیزیم دیده شده است.

 

درمان ها برای رفلاکس اسید معده

سایر درمان ها برای رفلاکس اسید معده

داروهای بدون نسخه و تجویزی تنها راه درمان برای چنین شرایطی نیستند. می توان تغییراتی را در سبک زندگی ایجاد کرد. برای کاهش نشانه های این بیماری می توانید نکات زیر را مدنظر داشته باشید:

– وعده های کوچک تری میل کنید

– به طور منظم ورزش کنید

– وزن خود را کاهش دهید

– سر خود را به هنگام خواب بلند نمایید

– مصرف تنقلات در شب را کاهش دهید

– غذاهایی که باعث ایجاد نشانه های رفلاکس می شوند را کمتر کنید.

ممکن است درمان های جایگزین دیگری برای کاهش نشانه ها وجود داشته باشد.

 

حالا چه کاری می توان انجام داد؟

رفلاکس اسید معده شرایط رایجی است. دوره های غیر مکرر این شرایط را می توان با داروهایی که در برگیرنده منیزیم و سایر مواد هستند درمان کرد. اگر می خواهید مصرف منیزیم را افزایش دهید به یاد داشته باشید که باید:

– با پزشک خود در مورد مکمل های این ماده مشورت نمایید

– غذاهای غنی از منیزیم را به رژیم خود اضافه کنید

– هر روز تنها 350 میلی گرم منیزیم مصرف کنید.

شما می توانید سبک زندگی خود را برای کاهش نشانه های رفلاکس تغییر دهید. اگر نشانه های شما با وجود تمام موارد بیان شده باقی بود با پزشک صحبت کنید. او می تواند برنامه درمانی فعلی را بسنجد و بهترین کار را برایتان انجام دهد.


|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
آخرین عناوین مطالب