عرقیات
متن دلخواه شما
چهار شنبه 13 تير 1397 ساعت 20:1 | بازدید : 4 | نوشته ‌شده به دست padidekashan | ( نظرات )

مشکلاتی که به میگرن مربوط است

 

اگر به میگرن مبتلا هستید در معرض خطر ابتلا به پارکینسون، افسردگی و سایر شرایط جسمی و روحی قرار دارید. اگر شما هم جزو میلیون ها نفری هستید که با میگرن دست و پنجه نرم می کنید، باید بدانید که تهدیدات جدی در کمین شماست. یکی از موارد مهمی که در مورد میگرن وجود دارد این است که چنین سردردهایی به سایر مشکلات جسمی و روحی هم مرتبط است. دانستن خطرات مرتبط با میگرن به شما کمک می کند اقدامات احتیاطی را مدنظر داشته باشید. در این مقاله قصد داریم به همین موضوع بپردازیم و ببینیم چگونه می توانیم خود را در برابر چنین شرایطی محافظت کنیم.

سکته:

تقریبا یک سوم از افرادی که از میگرن رنج می برند، سردرد همراه با سایر موارد خواهد بود. یکی از این موارد نورها، الگوها یا نقاط تکرار شونده و نیز بی حسی و سوزن سوزن شدن در صورت و دست هاست. اگر چنین شرایطی دارید و خانم 35 الی 45 ساله هستید باید بدانید که در معرض خطر سکته قرار گرفته اید. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد افرادی که از میگرن رنج می برند، پلاکت های خونی فعال شده و خطر لخته شدن افزایش پیدا می کند. همچنین قرص های کنترل بارداری و سیگار کشیدن می تواند خطر لخته شدن خون را بیشتر کند. به همین خاطر زنانی که از میگرن رنج می برند بهتر است از روش های پیشگیری از بارداری بهتر و امن تری استفاده کنند.

به عنوان مثال می توان از کاندوم استفاده کرد. همچنین ترک سیگار می تواند شرایط را بهبود ببخشد. مطالعات نشان می دهد بزرگسالان کهنسالی که از میگرن رنج می برند و سیگار می کشند سه برابر بیشتر از سایر افراد به سکته مبتلا خواهند شد.

مشکلت قلبی:

با اینکه مکانیسم موجود برای چنین شرایطی مشخص نیست اما میگرن می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهد. یکی از مواردی که می تواند در پیشگیری از چنین شرایطی مفید باشد ترک سیگار و استفاده نکردن از قرص های ضد بارداری است. افرادی که از میگرن رنج می برند و مشکلات قلبی دارند باید در مورد داروهای میگرن هوشیارتر باشند. این داروها می توانند باعث بروز مشکلات در این افراد شوند.

میگرن بیشتر:

با گذشت زمان ممکن است دوره های بروز میگرن در افراد بیشتر شود. به همین خاطر است که باید جلوی این سردردها را بگیرید. افرادی که از میگرن رنج می برند مغز بسیار هیجانی دارند و این موضوع بدین معنی است که حتی اختلال کوچک نیز می تواند به سردرد منجر شود. مواردی همچون از دست دادن وعده غذایی، نوشیدن قهوه در زمان غیر معمول، نداشتن خواب شبانه می تواند محرک ها را بیشتر نماید. به همین خاطر افرادی که از میگرن رنج می برند باید از قرار گرفتن در معرض محرک ها دوری کنند. کار کردن بیش از حد نیز می تواند حملات میگرن را بیشتر نماید.

فیبرومیالژیا:

حدود نیمی از افرادی که این بیماری مزمن را دارند میگرن را هم تجربه می کنند. این موضوع در تحقیقات انجام شده به خوبی واضح روشن است. هنوز دلیل این امر مشخص نیست اما این دو شرایط علل ریشه ای یکسان و مشابهی دارند که در برگیرنده توانایی بدن برای کنترل درد است. از آنجایی که این دو شرایط به همراه هم دیده می شوند اگر میگرن دارید باید با پزشک مشورت کنید.

افسردگی:

میگرن در افرادی که بیماری دوقطبی و افسردگی دارند بیشتر دیده می شود. این دو شرایط در افرادی که مغز بسیار هیجانی دارند بیشتر است. هرچقدر سردردهای مکرر شما بیشتر باشد، احتمال بروز افسردگی نیز بیشتر است. هنوز معلوم نیست سردرد چگونه می تواند به افسردگی منجر شود اما سبک زندگی می تواند خلق و خوی شما را بهبود ببخشد و از بروز میگرن پیشگیری کند.

اضطراب:

حدود 50 درصد افرادی که میگرن مزمن دارند با اضطراب دست و پنجه نرم می کنند. میگرن مزمن به عنوان دوره های سردرد 15 بار یا بیشتر در ماه تعریف می شود. متخصصان بر این باورند برخی از افراد به خاطر داشتن سردردهای متوالی به اضطراب مبتلا می شوند. با اینحال بیشتر افراد بر این باورند که روش ارسال پیام های شیمیایی از یک نورون به نورون دیگر می تواند نقش مهمی در این شرایط داشته باشد.

فلج بل:

یکی از مطالعات انجام شده در سال 2014 نشان می دهد افرادی که از میگرن رنج می برند دو برابر بیشتر از سایر افراد به فلج بل مبتلا می شوند. فلج بل شرایطی است که در آن صورت فلج می شود. دانشمندان بعد از بررسی 100000 نفر، دریافتند افرادی که از میگرن رنج می برند بیشتر از سایر افراد تحت تاثیر بیماری فلج بل قرار می گیرند. فلج بل می تواند اعصابی که حرکت و عضلات صورت را کنترل می کند تحت تاثیر قرار دهد. هنوز معلوم نیست چرا میگرن باعث بروز چنین شرایطی می شود هر چند دانشمندان بر این باورند که التهاب، مشکلات قلبی و مشکلات فشار خون می تواند به این دو شرایط مرتبط باشد.

بیماری پارکینسون:

اگر میگرن شما با فلش های نور و سایر موارد همراه است، خطر توسعه پارکینسون در شما دو برابر بیشتر از سایرین خواهد بود. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می کند که در میانسالی با میگرن دست و پنجه نرم کنید. با اینکه علت بروز سردردهای میگرنی هنوز مشخص نیست اما متخصصان بر این باورند که مشکل در انتقال دهنده عصبی دوپامین است.

صرع و تشنج:

افرادی که میگرن دارند دو برابر بیشتر از سایر افراد با صرع دست و پنجه نرم می کنند. افرادی که صرع دارند دو برابر بیشتر از سایرین میگرن خواهند داشت.


|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
جمعه 28 ارديبهشت 1397 ساعت 19:18 | بازدید : 6 | نوشته ‌شده به دست padidekashan | ( نظرات )

هر چیزی که باید در مورد ترشح بیش از حد بزاق بدانید

 

ترشح بیش از حد بزاق زمانی رخ می دهد که فرد بزاق زیادی در دهان خود داشته باشد. این موضوع می تواند به جاری شدن بزاق از دهان نیز منجر شود. بسته به علت بروز چنین شرایطی، ترشح بیش از حد بزاق می تواند دائمی یا گاه به گاه باشد. این موضوع می تواند شرایط موقتی باشد یا اینکه به بیماری مزمنی تبدیل شود. اغلب اوقات، چنین شرایطی باعث ایجاد اضطراب اجتماعی در فرد می شود.

 

ترشح بیش از حد بزاق چیست؟

ترشح بیش از حد بزاق بیماری نیست اما معمولا نشانه ای از بیماری های زمینه ای است. بزاق مایع شفافی است که توسط غدد بزاقی در دهان تولید می شود. این ماده غذا را مرطوب می کند و به بلع کمک خواهد کرد. بزاق در برگیرنده آنزیم هایی است که به هضم کمک می کند. بزاق می تواند زخم را درمان کند و میکروب ها را از دهان حذف نماید و از خشکی دهان پیشگیری کند. این مایع به عنوان سد دفاعی در برابر سموم و محرک ها عمل می کند. به طور متوسط یک فرد سالم حدود 0.75 الی 1.5 لیتر بزاق در طول روز تولید می کند. اوج تولید بزاق زمانی است که فرد چیزی می خورد و کمترین حد تولید آن در طول خواب است. تولید بیش از حد بزاق می تواند مشکلاتی را در خوردن یا صحبت کردن ایجاد نماید. تولید بیش از حد بزاق ممکن است باعث ایجاد اضطراب اجتماعی و کاهش اعتماد به نفس گردد.

 

علل بزاق دهان

علل

تولید بیش از حد بزاق می تواند نتیجه موارد زیر باشد:

– تولید بزاق زیاد در دهان
– ناتوانی در بلع موثر یا پاک کردن بزاق از دهان
– مشکل در بستن دهان

علل تولید بیش از حد بزاق در دهان که به چنین شرایطی منجر می شود در برگیرنده موارد زیر است:

– بیماری صبحگاهی یا حالت تهوع در طول دوران بارداری
– عفونت های گلو یا سینوس ها
– التهاب ، زخم یا درد دهان
– بهداشت نامناسب دهان و دندان
– عفونت های شدید
– درد شدید یا ناگهانی
– شکستگی فک

اشکال در بلع یا پاک کردن بزاق از دهان نیز می تواند به خاطر شرایط زمینه ای همچون سندرم داون، اوتیسم، سکته یا بیماری پارکینسون رخ دهد. علل ناتوانی برای بسته نگه داشتن دهان نیز می تواند در برگیرنده کنترل ضعیف عضلات اطراف دهان باشد. به خاطر داشته باشید که ترشح بیش از حد بزاق می تواند نتیجه شرایط غیر پزشی هم باشد.

 

نشانه ها

نشانه های چنین شرایطی در برگیرنده موارد زیر است:

– لب ترک خورده
– اسیب به پوست اطراف دهان
– عفونت پوست اطراف دهان
بوی بد دهان
– دهیدراسیون
– اختلال در تکلم
– پنومونی
– طعم بد در دهان

ترشح بیش از حد بزاق می تواند عوارض روانی همچون اضطراب اجتماعی را در پی داشته باشد و بر توانایی صحبت کردن و غذا خوردن فرد نیز اثر بگذارد. افرادی که چنین شرایطی را تجربه می کنند ممکن است بزاق، غذا یا مایعات را به درون ریه های خود ببرند و همین امر باعث ایجاد پنومونی ریوی می شود. چنین شرایطی زمانی رخ می دهد که سرفه کردن به درستی انجام نشود.

 

تشخیص

هدف از تشخیص این شرایط بررسی علل زمینه ای و سپس انتخاب بهترین شیوه درمانی برای هر فرد است. تشخیص در چنین شرایطی بسیار مهم است زیرا برخی از علل احتمالی تولید بیش از حد بزاق از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند.

برای تشخیص این شرایط پزشک می تواند بررسی های زیر را انجام دهد:

– بررسی دهان، دندان و پوست اطراف
– کنترل زبان، توانایی بلع و پایداری فک
– مسیرهای بینی
– وضعیت احساسی و هوشیاری
– آب بدن، گرسنگی و موقعیت سر

پزشک اگر لازم بود سایر معیارها را نیز مدنظر قرار می دهد:

– شرایط پزشکی فعلی
– زمانی که این شرایط به وقوع پیوسته است
– مقدار بزاق اضافی که تولید می شود
– دائمی بودن یا نبودن مشکل
– عوارض جانبی این شرایط

بعد از اینکه دلایل موضوع مشخص شد، پزشک می تواند به هنگام انتخاب درمان موارد زیر را مدنظر قرار دهد:

– شدت و عوارض موجود
– سن و وضعیت روحی
– مزمن یا موقتی بودن شرایط موجود
– شرایط نورولوژیکی مرتبط
– احتمال بهبود

 

درمان گیاهی کاهش بزاق دهان

درمان و مدیریت

دست و پنجه نرم کردن با این شرایط به معنای درمان مشکلات زمینه ای است که باعث ایجاد ان شده است. بسته به علت بروز این بیماری، درمان ممکن است در برگیرنده درمان های خاص، استفاده از داروها و درمان های خانگی باشد. در موارد شدید از جراحی استفاده می شود.

درمان:

این موضوع در برگیرنده اصلاح رفتاری و گفتار درمانی است. افرادی که ترشح بیش از حد بزاق را تجربه می کنند ممکن است از کنترل سر و بدن بتوانند بهره ببرند.

داروها:

هدف از دارو درمانی در این شرایط کاهش ترشح بزاق است. داروهای مختلفی بسته به نظر پزشک به کار می رود و هر کدام از آن ها می توانند مزایا و عوارض جانبی خاص خود را داشته باشند.

درمان های خانگی:

نوشیدن آب زیاد می تواند ترشح بزاق را کاهش دهد. مسواک زدن دندان و شستن دهان با دهانشویه نیز می تواند به طور موقت دهان را خشک کند.
موفقیت مدیریت این شرایط می تواند اعتماد به نفس فرد را افزایش دهد.

 

نتیجه گیری

برخی از علل ترشح بیش از حد بزاق ممکن است بدون درمان و با گذشت زمان بهبود پیدا کند. چنین عللی در برگیرنده بارداری، اضطراب و اسیب های خفیف است. سایر علل ممکن است چالش های حادتری را ایجاد نماید.


|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
آخرین عناوین مطالب