عرقیات
متن دلخواه شما
جمعه 28 ارديبهشت 1397 ساعت 19:15 | بازدید : 7 | نوشته ‌شده به دست padidekashan | ( نظرات )

چگونه از شر بینی خشک خلاص شویم؟

 

با اینکه آبریزش بینی می تواند باعث ناراحتی و اذیت افراد شود اما خشکی بینی هم می تواند به همین اندازه ناراحت کننده باشد. بینی برای اینکه بتواند به خوبی کار کند به سطح خاصی از رطوبت نیاز دارد اما در برخی از موارد مسیرهای بینی خشک می گردد. شایع ترین علت خشکی بینی فین کردن بیش از حد است که معمولا به خاطر حساسیت یا سرماخوردگی خواهد بود. سایر علل خشکی بینی رطوبت کم، خشکی هوای منزل یا محل کار، کمبود مواد مغذی، دهیدراسیون، استفاده از آنتی هیستامین، عوارض جانبی داروها، یائسگی است. به این نکته توجه داشته باشید که اگر خشکی بینی بیش از 10 روز طول کشید باید با یک پزشک متخصص مشورت کنید. این شرایط ممکن است عارضه جانبی یک بیماری زمینه ای باشد. در ادامه روش هایی برای کاهش خشکی بینی بیان می کنیم.

 

اسپری سالین

آب سالین یا آب نمک دار یکی از روش های خانگی سریع، ساده و بسیار موثر برای درمان خشکی بینی است. آب نمک به عنوان مرطوب کننده عمل می کند و می تواند بینی شما را مرطوب سازد. یک قاشق چایخوری از نمک دریایی را با یک دوم پیمانه آب ترکیب کنید. آن را در ظرف اسپری بریزید.

حالا این ترکیب را چند بار در حفره های بینی اسپری کنید و اجازه دهید به بیرون بریزد.

همچنین می توانید کمی آب نمک را در کف دست بریزید و آن را از طریق حفرات بینی به داخل بینی هدایت کنید.

 

استشمام بخار

استشمام مکرر بخار می تواند باعث مرطوب شدن مخاط و غشاها شود و مانع از خشکی مسیرهای بینی گردد. این کار باعث تمیز شدن بینی می گردد و مجبور نیستید زیاد فین کنید.

آب داغ را در کاسه بزرگی بریزید. چند قطره روغن ضروری به انتخاب خود به کاسه بیفزایید. سر خود را با حوله بپوشانید و بخار آن را به مدت 10 دقیقه استشمام کنید. اینکار را دو الی چهار بار در روز تکرار نمایید.

 

روغن کنجد

یکی دیگر از درمان های خانگی خوب برای خشکی بینی روغن کنجد است. روغن کنجد ویتامین E خوبی دارد و به عنوان مرطوب کننده برای حفره های بینی خشک عمل می کند. اعمال روغن به داخل بینی هم مشکلی ندارد. کمی روغن کنجد ولرم را در قطره چکان بریزید. سر را به عقب برگردانید و کمی روغن کنجد را در حفره های بینی بریزید. آن را خوب به داخل ببرید. اینکار را دوبار در روز تکرار کنید.

 

روغن نارگیل

همانند روغن کنجد، روغن نارگیل نیز می تواند در درمان خشکی بینی و نشانه های آن مفید باشد. این ماده همانند مرطوب کننده عمل می کند و می تواند درد را کاهش دهد.

یک دوم قاشق چایخوری از روغن نارگیل فوق بکر را در کاسه ای بریزید و آن را برای چند ثانیه گرم کنید. از پنبه استفاده کنید و کمی از آن را داخل حفرات بینی بمالید. اینکار را دو الی سه بار در روز تکرار کنید.

 

روغن ویتامین E

ویتامین E و روغن آن برای پوست خشک بسیار مفید است و می تواند بینی خشک را هم درمان کند. این ماده مخاط بینی را مرطوب می کند و خشکی موجود در آن را از بین ببرد. یک عدد کپسول ویتامین E را با سوزن استریل سوراخ کنید. آن را در بینی خود بریزید.

 

مرطوب کننده

برای بهبود خشکی بینی هیچ چیزی بهتر از مرطوب کننده نخواهد بود. مرطوب کننده به تنظیم رطوبت در خانه کمک می کند. شما می توانید آن را به هنگام خواب نیز مورد استفاده قرار دهید تا منزل را مرطوب سازید. دستگاه مرطوب کننده خود را با آب و چند قطره روغن ضروری پر کنید.

 

آب

آب

دهیدراسیون نیز می تواند باعث خشکی بینی گردد. به همین خاطر باید بدن خود را با آب کافی هیدراته کنید.

کمبود آب در بدن باعث خشکی بافت ها می شود. حداقل 8 الی 10 لیوان آب در روز بنوشید.

به همراه آب می توانید از چای گیاهی، شیر، آب نارگیل یا میوه ها و سبزیجات هم استفاده کنید. ار خوردن قهوه، نوشابه و نوشیدنی های انرژی زا خودداری کنید.

 

حمام سونا

استفاده از سونا می تواند یکی از بهترین روش های موجود برای درمان خشکی بینی باشد. گرمای حاصل از سونا می تواند خشکی بینی را درمان کند. شما می توانید برای 10 الی 15 دقیقه از این حمام بهره ببرید. با اینحال زیاد در آن نمانید چون باعث آبریزش از بینی می شود.

 

خشکی بینی

نکات اضافی:

– شما می توانید بافت های صورت را با آب مرطوب سازید. سعی کنید با کمی پنبه آغشته به آب حفرات بینی را تمیز کنید.

– دمای اتاق را کاهش دهید. گرما باعث خشکی هوا می شود و نشانه های شما را بدتر می کند

– وازلین را داخل بینی نزنید

– غذاهای تند و ادویه دار مثل سوپ بخورید تا مسیر بینی باز شود و خشکی بینی برطرف گردد

– مصرف الکل و کافئین را کاهش دهید. این ها خاصیت دهیدراته کننده دارند

– رژیم غذایی غنی از ویتامین C و آنتی اکسیدان ها مفید خواهد بود

– اگر بینی شما تحریک شده است در نور خورشید به بیرون نروید

– اگر فکر می کنید دارویی باعث خشکی بینی شده است با پزشک مشورت کنید

– اگر به همراه خشکی بینی مشکلی در جسم خود دارید درمان مشکل زمینه ای ممکن است خشکی بینی را نیز درمان کند

– آنتی هیستامین ها می توانند باعث خشکی بینی شوند. سعی کنید از آنتی هیستامین های طبیعی بهره بگیرید

– اگر خشکی بینی با خشکی چشم و خشکی دهان همراه بود با پزشک مشورت کنید.


|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
جمعه 14 ارديبهشت 1397 ساعت 12:7 | بازدید : 11 | نوشته ‌شده به دست padidekashan | ( نظرات )

کیست بارتولن چیست به همراه درمان

 

کیست بارتولن زمانی رخ می دهد که مجرای غده بارتولن مسدود می شود و باعث توسعه یک کیست پر شده از مایع می گردد. برخی از اوقات چنین شرایطی به خاطر عفونت ایجاد می شود اما کیست بارتولن عفونت نیست. غده بارتولن بین واژن و مهبل قرار گرفته اند و مایعی را تولید می کنند که اصطکاک در طول رابطه جنسی را کاهش می دهد.

 

حقایقی در مورد کیست بارتولن

- کیست بارتولن می تواند باعث ایجاد درد و ناراحتی شود اما تهدیدکننده زندگی نیست

- همه کیست های بارتولن نیازمند درمان نیستند

- این کیست معمولا کوچک است و نشانه های قابل مشاهده ای ندارد. این موضوع بدین معنی است که تشخیص ممکن است به تعویق بیفتد.

 

علت بروز این کیست

غده بارتولن جفت غده هایی هستند که بین واژن و مهبل قرار گرفته اند و مایع روان سازی را به هنگام تحریک تولید می کنند. این موارد با کاهش اصطکاک به مقاربت جنسی کمک می کنند. مایع روان ساز تولید شده از این غده به لوله های ریزی می روند که حدود 2 سانتی متر طول دارند و به بخش انتهایی ورودی واژن می روند. اگر انسدادی در این مجرا باشد، مایع روان کننده تجمع پیدا می کند. این مجرا توسعه می یابد و کیست تشکیل می شود. به این کیست کیست بارتولن می گویند. زمانی که کیست تشکیل شد خطر عفونت در این ناحیه نیز افزایش پیدا می کند. زمانی که فرد شرایط زیر را داشته باشد احتمال ابتلا به کیست بارتولن در او نیز افزایش پیدا می کند:

- جوان بودن و فعال بودن از لحاظ جنسی - باردار نشدن - داشتن یک بارداری

کیست ها اندازه متفاوتی دارند. اگرچه کیست بارتولن از طریق رابطه جنسی منتقل نمی شوند اما یکی از بیماری های منتقل شده از طریق روابط جنسی علت اصلی آن است. کیست ساختار کیسه بسته مانندی دارد که پر از مایع است و می تواند حاوی گاز نیز باشد. عفونت های باکتریایی نیز می تواند باعث انسداد و ایجاد کیست شود. نمونه ها در برگیرنده موارد زیر است:

- باکتری که باعث ایجاد سوزاک می شود - باکتری که بر روی منبع آب اثر می گذارد - باکتری که باعث ایجاد پنومونی و عفونت های گوش میانی می شود - باکتری که باعث ایجاد عفونت گوش و عفونت های تنفسی می شود

 

کیست بارتولن چیست

درمان

اگر کیست کوچک باشد و نشانه ای از خود بروز ندهد، پزشک می تواند آن را بدون درمان رها کند اما اگر بیمار با نشانه های مختلفی روبرو شود و این شرایط برایش دردناک باشد باید درمان آغاز شود. هر گونه برآمدگی در ناحیه واژینال باید مورد بررسی قرار گیر به خصوص اگر بیمار وارد دوره یائسگی شده باشد.

اگر درمان پیشنهاد شد، پزشک می تواند از آنتی بیوتیک ها کمک بگیرد. در برخی از شرایط ممکن است فرد به جراحی نیاز داشته باشد. این جراحی در برگیرنده موارد زیر است:

- قرار دادن کاتتر در کیست - باد کردن کاتتر برای قرار دادن آن در موقعیت - قرار دادن کاتتر برای 2 الی 4 هفته. اینکار به مایع اجازه می دهد به خوبی تخلیه شود.

در این شرایط می توان از گزینه های درمانی دیگری هم استفاده کرد. برای اینکه بفهمید چه نوع درمانی برای شما موثرتر است از پزشک خود کمک بگیرید. او می تواند شرایط شما را مورد بررسی قرار دهد و بر اساس شرایط موجود بهترین گزینه درمانی را ارائه نماید. با این وجود درمان های خانگی هم برای کیست بارتولن وجود دارد که در ادامه این موارد را با هم مرور می کنیم.

اگر کیست کوچک باشد و باعث ناراحتی شده باشد می توان از درمان های خانگی زیر کمک گرفت:

- مسکن های بدون نسخه - حمام گرم می تواند به ترکیدن کیست کمک کند - کمپرس گرم بر روی ناحیه مدنظر که می تواند نشانه ها را تسکین ببخشد

 

نشانه ها

معمولا بیشتر زنانی که کیست بارتولن دارند تا زمانی که به سراغ پزشک نروند این شرایط را نخواهند دانست. معمولا نشانه های زیادی در این شرایط دیده نمی شود اما برخی از نشانه ها عبارت است از:

- برآمدگی: برآمدگی بر روی لبی که نشانه کوچکی است و ممکن است قابل تشخیص نباشد. کیست معمولا در یکی از دو غده توسعه پیدا می کند

- درد: کیست اگر بزرگ تر باشد باعث ایجاد درد و ناراحتی در مهبل می شود و این موضوع در طول برقراری رابطه جنسی، نشستن یا راه رفتن بیشتر دیده می شود

- آبسه: اگر عفونت توسعه پیدا کند ممکن است مجموعه ای از چرک نیز وجود داشته باشد و همین امر باعث ایجاد درد می شود. ابسه به سرعت توسعه می یابد. پوست در ناحیه موجود قرمز، گرم و حساس به لمس می شود. بیمار ممکن است تب داشته باشد.

هر گونه نشانه مرتبط با کیست یا برآمدگی در ناحیه تناسلی باید با پزشک مطرح شود.

 

تشخیص

پزشک می تواند این نوع از کیست را با معاینه لگنی شناسایی کند. او به بیمار توصیه می کند بیماری های منتقل شده از طریق جنسی را هم بررسی نمایند. اگر یائسگی شروع شده باشد، پزشک از کیست بیوپسی می گیرد

 

عوارض

برخی از اوقات کیست ممکن است دچار عفونت شود و به ابسه منجر گردد

 

پیشگیری

در بیشتر موارد زنان ممکن است نتوانند از بروز کیست بارتولن پیشگیری نمایند. افرادی که از لحاظ جنسی فعال هستند باید از روش های پیشگیری از بارداری همچون کاندوم استفاده کنند. برخی از افراد بر این باورند که نشستن در حمام گرم می تواند به ترکیدن کیست کمک کند و مانع از تشکیل آبسه شود.


|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
آخرین عناوین مطالب